۶ میلیون دلار رشوه برای مختومه کردن پرونده شرکت اوکراینی مرتبط با پسر بایدن

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه دیلی‌میل آرتم سیتنیک رییس دفتر ملی مبارزه با فساد اوکراین اعلام کرده که سه تن شامل یک مقام فعلی و یک مقام سابق مالیاتی این کشور از بابت این پرونده ارتشاع دستگیر شدند.

تمامی این افراد با میکولا زلوچسکی وزیر اکولوژی سابق و کسی که شرکت انرژی بوریسما را بنیان گذاشته و به دنبال تحقیقات درباره یک اختلاس در تبعید زندگی کرده ارتباط داشته‌اند.

مقام‌های اوکراینی گفتند این پرونده رشوه‌خواری هیچ ارتباطی با هانتر بایدن عضو سابق هیات مدیره بوریسما و پسر رقیب انتخاباتی فعلی دونالد ترامپ یعنی جوبایدن نداشته است.

دفتر مبارزه با فساد ملی اوکراین اعلام داشت این بالاترین میزان رشوه نقدی است که تاکنون در این کشور ضبط شده است.

مقام‌های اوکراینی این رشوه هنگفت شش میلیون دلاری مرتبط با هلدینگ بوریسما را ضبط کرده‌اند.

مقام‌های اوکراین در یک کنفرانس خبری بسته‌های اسکناس ۱۰۰ دلاری مربوط به این رشوه را به نمایش گذاشتند.

سه متهم دستگیر شده این پرونده به دنبال استفاده از این پول برای متوقف کردن تحقیقات دولت اوکراین درباره یک دسیسه اختلاس بوده و تاکید کرده بودند که این پرونده برای تولد زلوچسکی کنار گذاشته شود.

به گفته سیتنیک حدود پنج میلیون دلار از این رشوه‌ها به مقام‌های مبارزه با فساد پیشنهاد شد و یک میلیون دلار رشوه دیگر برای یک واسطه در نظر گرفته شده بود.

متهمان پرونده به دنبال شتاب در پرداخت این رشوه بودند چون می‌خواستند پرونده علیه زلوچسکی سروقت مربوط به روز تولدش در یکشنبه پایان یابد و به این ترتیب او بتواند به اوکراین برگردد.

شرکت بوریسما در بیانیه‌ای اعلام داشت که هیچ ارتباطی با این موضوع ندارد.

نظرخولود نیتسکی رییس تحقیقات مبارزه با فساد در دفتر دادستانی اوکراین گفت: بگذارید یکبار برای همیشه این موضوع را پایان دهیم. بایدن‌ها در این پرونده خاص ظاهر نمی‌شوند.

شرکت بوریسما در جریان مناقشه مربوط به یک تماس تلفنی جنجالی ژوییه گذشته دونالد ترامپ با همتای اوکراینی‌اش به منظور اعمال فشار بر کی اف برای دست زدن به تحقیقات علیه بایدن به سر زبان‌ها افتاد.

انتهای پیام

نظر دهید