کتابخانه استاندارد همدان در حال تخریب است

به گزارش ایسنا، پروژه ای که در سال ۹۱-۹۰ با جانمایی در پارک باهنر شهر اسدآباد کلنگ زنی و عملیات اجرایی آن در سال ۹۴ آغاز شد و در همان سال به علت کمبود اعتبار در مرحله فنداسیون و پیشرفت ۱۰ درصدی متوقف ماند، این پروژه اگر در همان سال ها با اعتباری افزون بر یک یا دو میلیارد تومان قابل بهره برداری و افتتاح بود، امروز با تورم های موجود نیازمند اعتباری هنگفت است و اعتبارات قطره چکانی و ناچیز  استانی از پس تکمیل این طرح برنخواهد آمد.

از سال گذشته برای تکمیل این طرح استفاده از ظرفیت خیرین و نیز تغییر متولی طرح و تحویل پروژه از راه و شهرسازی به نهاد کتابخانه استان مطرح بود که البته هنوز این امر محقق نشده است.

فرماندار شهرستان اسدآباد در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه پروژه مغفول مانده کتابخانه استاندارد استان در اسدآباد نیازمند پنج میلیارد تومان اعتبار است، اظهار کرد: این میزان اعتبار با اعتبارات استانی و ظرفیت خیرین قابل تحقق نبوده و باید از طریق نماینده شهرستان اسدآباد پیگیر اعتبار از تهران برای این پروژه بود.

مجید درویشی با بیان اینکه اداره کل راه و شهرسازی استان متولی این پروژه بوده است، افزود: راه و شهرسازی درگیر پروژه های بزرگ و کوچک بسیاری است که این پروژه خود را برای این دستگاه نشان نمی دهد و بهترین راهکار در کنار پیگیری از طریق تهران برای اخذ اعتبار، محول کردن این پروژه به نهاد کتابخانه های عمومی استان است تا به سرانجام برسد.

وی با اشاره به اینکه این پروژه تنها در سال ۹۳ دارای تخصیص بوده و تا کنون دیگر هیچ اعتباری به آن اختصاص نیافته است، تصریح کرد: فعلا برای افزایش زیربنای کتابخوانی شهرستان ضمن افتتاح و بهره برداری طرح توسعه کتابخانه شهید رجایی، از ظرفیت بنای یادبود سیدجمال نیز براساس تفاهم نامه ای با نهاد کتابخانه های عمومی استان و اداره ارشاد استفاده خواهد شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان نیز به خبرنگار ایسنا گفت: کتابخانه استاندارد اسدآباد با ۲۲۰۰ مترمربع زیربنا در زمینی به مساحت ۲۵۰۰ مترمربع در چهار طبقه براساس استانداردهای بین‌المللی کتابخانه‌ای احداث خواهد شد که در حال حاضر دارای پیشرفت فیزیکی ۱۰ درصدی بوده و فعلا در مرحله فنداسیون باقیمانده است.

عاطفه زارعی با بیان اینکه براساس برآورد کارشناسان، ساخت کتابخانه استاندارد اسدآباد به عنوان تنها کتابخانه استاندارد استان پنج میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، افزود: در صورت تخصیص اعتبار اداره کل کتابخانه ها متولی ساخت و تکمیل این پروژه خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در صورت آغاز دوباره عملیات اجرایی پروژه، تکمیل طرح برای افتتاح و بهره برداری و تجهیز  به حداقل چهار سال زمان نیاز دارد که طی این مدت برای مرتفع کردن مشکل کمبود سرانه فضای کتابخوانی و افزایش سرانه فضای کتابخوانی شهر اسدآباد باید از فضاهای دیگری برای این امر استفاده شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در ادامه از افتتاح طرح توسعه کتابخانه شهید رجایی این شهرستان در هفته کتاب خبر داد و گفت: طرح توسعه کتابخانه شهید رجایی اسدآباد به عنوان تنها کتابخانه شهر اسدآباد در صورت تجهیز در هفته کتاب به بهره‌برداری خواهد رسید.

مدیر کتابخانه های عمومی شهرستان اسدآباد هم با اشاره به اینکه برای طرح توسعه کتابخانه شهید رجایی افزون بر ۷۰۰ میلیون تومان هزینه شده است، گفت: در حال حاضر تجهیز طرح توسعه این پروژه به ۲۰۰ میلیون اعتبار نیاز دارد.

مهدی مرادیان‌تمجید با بیان اینکه در این پروژه ۲۷۰ متر به زیربنای کتابخانه عمومی رجایی اسدآباد اضافه شده است، افزود: با اتمام این طرح، هم اکنون کتابخانه شهید رجایی اسدآباد به ۶۷۰ مترمربع افزایش یافته و در کنار  احداث  یک سالن عمومی، دو سالن مجزای vip هر سالن با ظرفیت ۱۰۰ نفر ساخته شده که امکان استفاده به صورت همزمان برای برادران و خواهران در این سالن‌ها به وجود آمده است.

وی در ادامه با اشاره به وجود شش باب کتابخانه در این شهرستان اظهار کرد: از این تعداد کتابخانه چهار باب روستایی و دو باب کتابخانه شهری بوده که با این تعداد کتابخانه در مجموع زیربنای فضای کتابخوانی شهرستان ۱۳۱۶ مترمربع  با سرانه ۱.۵ متر به ازای هر ۱۰۰ نفر بوده و سرانه زیربنای این شهرستان از میانگین سرانه استان پایین است که با افتتاح کتابخانه استاندارد میزان سرانه کتابخوانی شهرستان مرتفع می شود.

در پایان اینکه تکمیل کتابخانه استاندارد استان همدان در  اسدآباد با وجود دارا بودن پنج دانشگاه و بیش از ۵۰۰۰ دانشجو در این شهرستان یک ضرورت بوده و نیاز است که در این امر مسئولان استانی نیز  آستین همت بالا زده و گره کور این طرح ۹ ساله را پاشنه کشیده از بالادست پیگیری کنند.

انتهای پیام

نظر دهید