پرش بورس ها در آمریکا و اروپا

به گزارش ایسنا به نقل از بلومبرگ، به نظر می رسد که شرکت های بزرگ آمریکایی بر خلاف رئیس جمهور این کشور، تمایلی به خروج از بازار چین ندارند. نتایج یک نظرسنجی صورت گرفته توسط اتاق بازرگانی آمریکا نشان می دهد که ۹۲.۱ درصد شرکت های آمریکایی برنامه ای برای خروج از بازار چین ندارند و تنها ۵.۱ درصد شرکت هایی که بیش از ۵۰۰ میلیون دلار در سال درآمد دارند گفته اند احتمال خروج از بازار چین را زیر نظر دارند. هم چنین تنها ۴.۳ درصد این شرکت ها گفته اند که خط تولید خود در چین را به جای دیگری منتقل خواهند کرد.

مناقشات تجاری بین چین و آمریکا بار دیگر شدت گرفته است تا جایی که رئیس جمهور آمریکا بار دیگر از احتمال قطع مناسبات تجاری با چین خبر داده است. مایک پمپئو- وزیر خارجه آمریکا نیز در اظهاراتی تحریک آمیز مرکز فرهنگی چین موسوم به ” کنفسیوس” را ترویج گری ایدئولوژی کمونیستی حکومت چین خوانده است.

پیش از این وزارت خارجه آمریکا تصمیم گرفته بود حضور شهروندان این کشور در رویدادهای فرهنگی و علمی که توسط سفارت چین و یا کنسولگری ها در این کشور برگزار می شوند را محدود کند. هم چنین برخی از منابع خبری از احتمال تحریم بزرگ ترین سازنده تراشه چین توسط آمریکا خبر داده اند.

از سوی دیگر چین پس از سفر اخیر وزیر بهداشت آمریکا به تایوان تصمیم گرفته است مقامات آمریکایی را که به تایوان سفر کنند، وارد فهرست تحریمی خود کند. نشریه چینی ” گلوبال تایمز” هم چنین از احتمال تحریم شرکت های آمریکایی خبر داده که با تایوان مراوده دارند. رئیس جمهور تایوان در واکنش به این اخبار از جهان خواسته است تا علیه چین متحد شود.

خروج تدریجی اقتصادهای بزرگ از رکود عمیق ناشی از کرونا باعث رونق مجدد بازارهای کار شده است. نرخ بیکاری بزرگ ترین اقتصاد جهان تا پایان ماه آگوست باز هم کاهشی شد و رقم ۸.۴ درصد را ثبت کرد. این نرخ بیکاری که ۱.۸ درصد کمتر از ماه قبل بوده، کمترین نرخ بیکاری ثبت شده در آمریکا در طول چهار ماه اخیر است. طی این مدت شمار جمعیت بیکاران با کاهشی محسوس نسبت به ماه قبل به ۱۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر کاهش پیدا کرد که دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر کمتر از ماه قبل است.

خبر بد برای اقتصاد آمریکا این است که شاخص خوش بینی به اقتصاد در ماه سپتامبر به ۴۵ واحد رسیده که این رقم ۱.۸ واحد کمتر از رقم ثبت شده برای ماه قبل بوده است. این برای ششمین ماه متوالی است که این شاخص در روند نزولی حرکت می کند و به نپر می رسد که با توجه به تداوم شرایط کرونایی، بسیاری از فعالان اقتصادی خوش بینی خود را نسبت به ماه های آینده از دست داده اند به ویژه اینکه آمریکا اصلی ترین کانون درگیر با کرونا در جهان محسوب می شود. انتظار می رود در صورتی که کماکان در دستیابی به واکسن کرونا موفقیتی حاصل نشود، سرمایه های بیشتری روانه دارایی های امن نظیر طلا شود و قیمت این دارایی ها را بیش از پیش افزایش دهد. اکنون قیمت مسکن نیز در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا به رکوردهای جدیدی دست یافته است.

تاکنون بیش از ۲۷ میلیون و ۹۳۰ هزار و ۵۱۴ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین ۹۰۵ هزار و ۳۴۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.  در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۹۴ هزار و ۶۲۴ نفر، برزیل با ۱۲۸ هزار و ۱۱۹ نفر، هند با ۷۵ هزار و ۹۱ نفر، مکزیک با ۶۸ هزار و ۴۸۴ نفر و انگلیس با ۴۱ هزار و ۵۹۴ نفر بوده است.

دیوید کاستین- تحلیل گر بازار بانک گلدمن ساکس گفت: تحلیل تکنیکال نمادهای اصلی بازار نشان می دهد وضعیت امیدوارکننده است و در روزهای اخیر شاهد بهبود محیط کلان اقتصادی نیز بوده ایم. اگر در زمینه واکسن مقابله با کرونا به دستاوردهای قابل اتکای جدیدی برسیم آن وقت شاهد یک دوره طولانی و باثبات در صعود شاخص ها خواهیم بود اما حتی بدون آن هم انتظار داریم شاخص ها در سطح بالاتری از جایی که ماه قبل در  آن قرار داشتند، بایستند.

بورس آمریکا

در وال استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۲.۳۳ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۸ هزار و  ۱۵۸.۲۹ واحد بسته شد.

شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۲.۵ درصد صعود تا سطح ۳۴۱۴.۳۷ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۲.۹۴ درصد افزایش در سطح ۱۱ هزار و ۱۷۶.۳۷ واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی

از سوی دیگر مذاکرات اتحادیه اروپا و انگلیس بر سر رسیدن به توافق بر سر آینده روابط به بن بست خورده است. منابع خبری انگلیسی گزارش داده اند نخست وزیر این کشور که تا پیش از این مدعی اشتیاق کشورش برای دستیابی به توافق با اتحادیه اروپا شده بود در اقدامی عجیب به دنبال تعیین ضرب العجل برای دستیابی به توافق بر سر آینده روابط با اتحادیه اروپا است. طبق اعلام فایننشیال تایمز، دولت انگلیس در نظر دارد در صورت نرسیدن به توافق تا ماه اکتبر، خاتمه مذاکرات را اعلام کند که این به معنای حاکم شدن مقررات سازمان تجارت جهانی در روابط طرفین خواهد بود.   

میشل بارنیه- مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا در امور برگزیت با نگران کننده خواندن این گزارشات گفته است شرایط دشواری پیش روی آینده مذاکرات قرار دارد چرا که بریتانیایی ها هم می خواهند بیشترین امتیاز را بگیرند و هم کمترین امتیاز را بدهند. پیش از وی نیز وزرای خارجه آلمان و فرانسه از انگلیس به دلیل مواضع خود در مذاکرات انتقاد کرده بودند.  

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص “فوتسی ۱۰۰” بورس لندن با ۱.۳۹ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۰۱۲.۸۴  واحد بسته شد.  شاخص “دکس ۳۰” بورس فرانکفورت در آلمان با صعود ۲.۰۷ درصدی و ایستادن در سطح  ۱۳ هزار و ۲۳۷.۲۱ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص “کک ۴۰” بورس پاریس با جهش ۱.۴ درصدی در سطح ۵۰۴۲.۹۸ واحد بسته شد. در مادرید شاخص “ایبکس ۳۵” ۰.۹۵ درصد بالا رفت و به ۷۰۲۰.۹۰ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص “نیک کی ۲۲۵” بورس توکیو ژاپن با ریزش ۱.۰۴ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۳۲.۵۴ واحدی پایین رفت. شاخص “هانگ سنگ” بورس هنگ کنگ ۰.۶۳ درصد پایین رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۴۶۸.۹۳ واحد بسته شد. در چین شاخص “شانگهای  کامپوزیت” ریزش ۲.۳۴ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۵۸۴.۵۹ واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص “اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰” بورس سیدنی با ۲.۱۵ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۵۸۷۸.۶۳  واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص ” تاپیکس” ژاپن صعودی بود.

نفت

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها صعودی بود. هر بشکه نفت “وست تگزاس اینتر مدیت” با ۳.۲۴ درصد ریزش به ۳۸.۰۶ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افزایش ۲.۵۶ درصدی به ازای ۴۰.۸۰ دلار در هر بشکه مبادله شد.

طلا و نقره

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۰.۷۴ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۹۴۷.۱۰ دلار معامله شد. هر اونس نقره با صعود ۰.۳۸ درصدی به ازای ۲۷.۱۵ دلار مبادله شد.

انتهای پیام

نظر دهید