عملیات گسترده پلیس در ارتباط با حمله اتریش؛ رئیس آژانس منطقه‌ای ضد تروریسم وین برکنار شد

به گزارش ایسنا به نقل از یورونیوز، پلیس آلمان و نیروهای واحد ضدتروریسم این کشور روز جمعه به خانه و محل کار چهار مرد در شهرهای «کاسل» و «پینه برگ» در نزدیکی هامبورگ یورش بردند. پلیس می‌گوید اگرچه این چهار نفر مظنون به مشارکت در تیراندازی دوشنبه شب نیستند اما شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه آنها با فرد مهاجم ارتباط داشتند.

هدف از این یورش‌ها، جمع آوری اسناد و مدارک بوده و کسی دستگیر نشده است.

بنا بر اعلام دادستان‌های فدرال آلمان، دو تن از این چهار نفر که در محل مورد تفتیش قرار گرفتند، تابستان امسال با مهاجم حملۀ وین ملاقات کرده‌اند. مرد سوم از طریق اینترنت و بصورت آنلاین با او ارتباط داشته است و فرد چهارم نیز اگرچه بطور مستقیم با مهاجم تماسی نداشته اما با افرادی که او را می‌شناختند در ارتباط بوده است.

مقامات اتریش هویت مهاجم را که در جریان این حمله کشته شده، فردی ۲۰ ساله ، دارای دو تابعیت از اتریش و مقدونیه شمالی اعلام کرده‌اند که پیش از این به دلیل تلاش برای پیوستن به داعش در سوریه، محکوم شده و درنهایت در دسامبر گذشته از زندان آزاد شده بود.

پس از این حمله نیز داعش با انتشار بیانیه‌ای مسئولیت آن را برعهده گرفت.

کارل نهامر، وزیر کشور اتریش روز جمعه از برکناری چند مقام رسمی به دلیل اشتباهاتی که پیش از وقوع این حمله انجام داده بودند، خبر داد.

گفته می‌شود فرد مهاجم در ژوئیه گذشته تلاش داشته از فروشگاهی در براتیسلاوا، پایتخت اسلواکی اسلحه و مهمات تهیه کند که از سوی مقامات اسلواکی شناسایی و به مقامات اتریش گزارش می‌شود. اکنون دستگاه قضایی اتریش در حال تحقیق در این باره است که چرا پس از گزارشات مقامات اسلواکی، فرد مهاجم از سوی دستگاه امنیت اتریش تحت نظر گرفته نشده است؟

بر این اساس مقامات اتریش به دلیل آنچه «غفلت در توجه به نشانه‌هایی که باعث وقوع این حمله شده» از جمله ماجرای اسلواکی، رئیس آژانس منطقه‌ای ضد تروریسم وین را از سمت خود برکنار و چند مقام دیگر دخیل در تیم تحقیق را جابجا کرده‌اند.

کارل نهامر، وزیر کشور اتریش به خبرنگاران گفت: «از نظر ما، اشتباهات غیرقابل تحملی در تحقیقات انجام شده است.»

ادامه بازداشت‌ها در اتریش و سوئیس

پلیس اتریش تا کنون ۱۶ نفر را در ارتباط با این حمله بازداشت کرده است؛ چهار نفر از بازداشت شدگان سابقه محکومیت مرتبط با ترور و چند نفر دیگر نیز سابقه کیفری داشته‌اند.

مقامات اتریش همچنین اعلام کردند که دستور تعطیلی دو مسجد در شهر وین را که مهاجم به آنجا رفت و آمد داشت، صادر کرده‌اند. این دستور روز جمعه با مشارکت ۷۰ پلیس اجرا شد.

سوزان راب، وزیر ادغام اتریش گفت: می‌خواهم تأکید کنم که این مبارزه علیه مسلمانان در اتریش نیست و همه ما در کنار هم می‌جنگیم. زیرا مسلمانان نیز در اتریش از سوی افراط گرایان تهدید می‌شوند.

انتهای پیام

نظر دهید