سازمان ملل: بیش از ۳۳۰۰ غیرنظامی در دونباس کشته شده‌اند

به گزارش ایسنا، به نقل از دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل،‌ این درگیری در شرق و جنوب اوکراین حدود ۱.۳ میلیون تن را آواره کرده است و ۳.۵ میلیون تن نیازمند دریافت کمک شدند.

در گزارش روز یکشنبه سازمان ملل آمده است، “خط تماس” ۴۲۷ کیلومتری که در بحبوحه خصومت‌ها شکل گرفت، مانع از دسترسی جمعیت محلی به خدمات حیاتی شده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین اواخر مه برای نخستین بار به مناطق شرق و جنوب اوکراین سفر کرده و از مواضع نیروهای نظامی دولتی و پست‌های ناظرین سازمان امنیت و همکاری اروپا در منطقه دونباس بازدید کرد.

زلنسکی اوایل اکتبر هم تاکید کرد: نمی‌دانم آیا دیدار رو در رو با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در چارچوب مذاکرات برای پایان دادن به جنگ در دونباس ممکن است یا خیر اما معتقدم که چنین دیداری باید صورت گیرد.

وی در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی گفت:‌ ما می‌توانیم برای مذاکره درباره پایان جنگ در دونباس در دو فرمت دیدار کنیم یکی در فرمت چهار جانبه نرماندی و دیگری فرمت دیدار دوجانبه من با پوتین. هیچکس درباره این دیدار رو در رو با پوتین صحبت نمی‌کند، چرا که همگان مخالف آن هستند. من نمی‌دانم آیا چنین دیداری ممکن است یا خیر. من نمی‌توانم چیزی در این باره بگویم تنها می‌توانم یک چیز بگویم و آن این است که اگر می‌خواهید به این جنگ پایان دهیم این دیدار باید صورت گیرد. در حال حاضر تنها فرمت ممکن مذاکرات، فرمت چهارجانبه نرماندی است و من از شرکای غربی‌مان به خاطر این مساله بسیار قدردانم. در حال حاضر همه طرف‌ها برای برگزاری این دیدار در چارچوب نشست نرماندی آماده هستند.

انتهای پیام

نظر دهید