دسترسی به منابع غیرکتابی در کتابخانه ملی

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، الهام حیدری درباره فعالیت گروه منابع غیرکتابی کتابخانه ملی بیان کرد: کتابخانه ملی هر کشوری میراث فرهنگی و ملی آن کشور به شمار می‌آید، بنابراین هر منبعی از جمله منابع غیرکتابی، که وارد کتابخانه ملی شود در بانک کتابشناسی ملی ثبت و قابل رصدپذیری در سطح بین‌المللی خواهد شد.

او افزود: این گروه بر اساس مصوبه‌های واسپاری جلسه ۴۴۱ مورخ ۲۱ اردیبهشت ۱۳۷۸ و جلسه ۱۲۰ مورخ ۲۰ خرداد ۱۳۹۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی، منابع غیرکتابی ناشران را دریافت و در بانک کتابشناسی ملی ثبت می‌کند تا مشخصات آثار چاپی و الکترونیکی، از جمله آثار موسیقایی دسترس‌پذیر شوند. کارشناسان گروه منابع غیرکتابی کتابخانه ملی با ناشران و تولیدکنندگان منابع غیرکتابی براساس مصوبه‌های واسپاری تماس و ارتباط می‌گیرند تا آن‌ها را ترغیب ‌کنند که یک نسخه از آثارشان را به کتابخانه ملی و به نوعی به ملت ایران اهدا کنند.

حیدری تصریح کرد: تمامی ناشران و تولیدکنندگان دولتی و خصوصی منابع غیرکتابی، از جمله ناشران آثار موسیقی و دانشگاه‌ها می‌توانند منابع منتشرشده و تولیدشده خود را به عنوان میراث فرهنگی کشور به کتابخانه ملی واسپار و ثبت کنند.

حیدری ادامه داد: تلاش شده است دریافت این منابع به خصوص در ایام کنونی آسان و سهل شود. بر همین اساس، دانشجویان، دانشگاه‌ها و سایر ناشران و تولیدکنندگان منابع غیرکتابی می‌توانند از طریق میز خدمت www.nlai.ir/sending-thesis و پست الکترونیکی nonbook-acquisition@nlai.ir منابع خود را ارسال کنند. اعلام وصول این آثار نیز از همان طریق پست الکترونیکی برای آنان ارسال خواهد شد.

او خاطرنشان کرد: با توجه به این‌که اکثر منابع غیرکتابی به سمت دیجیتال‌سازی سوق پیدا کرده است، پدیدآورندگان به راحتی می‌توانند آثار خود را به صورت فایل و یا لوح فشرده بر اساس مصوبه واسپاری، به کتابخانه ملی ارسال و در کتابشناسی ملی ثبت کنند.

انتهای پیام

نظر دهید