درخواست از سازمان ملل برای تشکیل کمیسیون تحقق درباره خشونت پلیس آمریکا

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، دیده‌بان حقوق بشر، عفو بین‌الملل و اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا جزو ده‌ها گروهی هستند که در نامه‌ای به میچل باچله، کمیسیونر عالی شورای حقوق بشر سازمان ملل این درخواست را مطرح کردند.

نامه مذکور خطاب به رئیس جمهوری سابق شیلی همچنین به امضای اعضای ۱۷۱ “خانواده قربانیان وحشیگری پلیس” در ایالات متحده رسیده است.

میچل باچله قرار است در ژوئن گزارشی درباره “نژادپرستی سیستماتیک و نقض‌های حقوق بشری بین‌المللی علیه آفریقایی‌ها و مردم آفریقایی‌تبار به دست نهادهای اجرای قانون” ارائه کند.

این گزارش ژوئن گذشته به دستور شورای حقوق بشر مستقر در ژنو به دنبال مرگ جورج فلوید در ۲۵ مه ۲۰۲۰ خواسته شد. او یک مرد سیاه‌پوست ۴۷ ساله بود که در مینیاپولیس ایالت مینه‌سوتا به دست پلیس آمریکا کشته شد. مرگ فلوید، موجی از اعتراضات علیه وحشیگری پلیس و نابرابری نژادی در سراسر ایالات متحده و سراسر جهان به راه انداخت.

در نامه مذکور خطاب به میچل باچله آمده است که درخواست‌هایی برای تشکیل کمیسیون تحقیقات برای بررسی نژادپرستی سیستماتیک به دست مجریان قانون در ایالات متحده وجود دارد.  

امضاکنندگان این نامه تاکید کردند: ما بر این باوریم که یک مکانیسم پاسخگویی قوی بین‌المللی تلاش‌های بیشتر برای از بین بردن نژادپرستی سیستمی در ایالات متحده، به ویژه در زمینه خشونت پلیس علیه مردمی از نژاد آفریقایی را پشتیبانی و تکمیل می‌کند، نه تضعیف.

آنها یادآوری کردند که پیش‌نویس قطعنامه اصلی از شورای حقوق بشر خواستار ایجاد این مکانیسم‌ها شده است. این گروه‌ها گفتند: با این حال، شورا به دلیل فشار دیپلماتیک شدید ایالات متحده تحت دولت ترامپ و سایر کشورهای متحد، قطعنامه‌ای ضعیف‌تر را تصویب کرد.

انتهای پیام

نظر دهید