توافق خارطوم و واشنگتن برای احیای مصونیت سیاسی سودان

به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، وزارت دادگستری سودان جمعه شب اعلام کرد سودان و ایالات متحده “توافقنامه ای تاریخی” برای بازگرداندن مصونیت سیاسی خارطوم امضا کردند.


در بیانیه ای که در توئیتر منتشر شد ، این وزارتخانه اعلام کرد: “مراسم امضای توافق نامه دو جانبه بین دولت سودان و دولت ایالات متحده روز جمعه ، ۳۰ اکتبر سال ۲۰۲۰ در ساختمان وزارت امور خارجه ایالات متحده برگزار شد تا پرونده های مربوط به سودان در دادگاه های ایالات متحده که شامل بمب گذاری در دو سفارت است، بسته شود. “


وزارت دادگستری سودان اعلام کرد: در این توافق نامه، بار دیگر تأکید شد که سودان مسئول این حملات نیست.


بر اساس این بیانیه: “بر اساس این توافق نامه ، سودان موافقت کرد مبلغ ۳۳۵ میلیون دلار را در یک حساب مشترک قرار دهد تا ایالات متحده پس از خروج سودان از لیست کشورهای حامی تروریسم ، به تعهدات خود برای احیای مصونیت سودان عمل کند.”


این وزارتخانه افزود: براساس این توافق، احکام قضایی صادر شده علیه سودان به مبلغ بیش از ۱۰ میلیارد دلار به عنوان غرامت به قربانیان در این موارد، لغو می شود و از پرونده های قضایی آینده علیه سودان جلوگیری و مصونیت حاکمیت آن تأیید می شود و بنابراین وضعیت حقوقی آن مانند همه کشورهایی خواهد بود که در لیست حامیان تروریسم قرار ندارند. “


وزارت دادگستری سودان اعلام کرد این توافق نامه نتیجه مذاکرات طولانی مدت بیش از یک سال بین سودان و ایالات متحده است و توسط رئیس هیئت مذاکره کننده و مدیرکل امور اروپا و آمریکا در وزارت امور خارجه سودان و دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور آفریقا امضا شد.


وزارت دادگستری سودان با اشاره به اینکه “این توافق نامه مبنای تصمیم گیری” رئیس جمهور آمریکا ، دونالد ترامپ ، برای حذف نام سودان از لیست کشورهای حامی تروریسم در ۲۳ اکتبر است ، افزود: این سند “درها را به روی روابط عادی کامل بین سودان و ایالات متحده را باز می کند”.


انتهای پیام

نظر دهید