تهدید ترامپ علیه اماکن فرهنگی نقض معاهده‌های بین‌المللی جنگی است

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه گاردین، دفتر نخست‌وزیری انگلیس با سرزنش آشکار تهدید دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای به هدف قرار دادن اماکن فرهنگی ایران، گفت که این اقدام، نقض معاهده‌های جنگی بین‌المللی خواهد بود.

سخنگوی رسمی بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس که از انتقاد مستقیم ترامپ سر باز زد، بیان کرد که دولت انگلیس از چنین اقدامی حمایت نخواهد کرد.

او  در واکنش به این تهدید اخیر ترامپ، گفت که « معاهده‌هایی بین‌المللی وجود دارند که اجازه  تخریب میراث فرهنگی را نمی‌دهند» و انگلیس فکر نمی‌کند که این تهدیدها اجرایی شوند.

سخنگوی نخست‌وزیر انگلیس گفت: شما می‌توانید خودتان معاهده‌های بین‌المللی را مطالعه کنید.[این معاهده] معاهده سال ۱۹۵۴ لاهه برای محافظت از اماکن فرهنگی در درگیری تسلیحاتی است.

او  که مراقب بود به طور مستقیم از ترامپ انتقاد نکند، تاکید کرد که مشارکت امنیتی انگلیس با آمریکا «بسیار نزدیک است»، اگرچه جانسون از تصمیم واشنگتن برای به شهادت رساندن سردار سلیمانی با خبر نبود.

سخنگوی نخست‌وزیر انگلیس در پاسخ به این سوال که آیا جانسون متقاعد شده است که حمله پهپاد آمریکایی[به سردار شهید سلیمانی] قانونی بوده است، با تکرار ادعای دولت آمریکا درباره سردار سلیمانی و با صحه گذاشتن بر اظهارات وزیر امور خارجه انگلیس در این باره، گفت: کشورها حق دارند که چنین اقدامی برای دفاع از خود انجام بدهند. آمریکا به وضوح گفته است که سلیمانی در حال برنامه‌ریزی برای حملاتی قریب‌الوقوع به دیپلمات‌های آمریکایی و کارکنان نظامی آن بوده است.

سخنگوی نخست‌وزیر انگلیس در تلاش برای توجیه عدم واکنش جانسون به این اقدام تروریستی آمریکا علیه سردار سلیمانی، به مدت سه روز، گفت: نخست‌وزیر با مقامات ارشد و وزرای ارشد طی روزهای جمعه، شنبه و یک‌شنبه در ارتباط بوده است. موضع دولت[انگلیس] از جانب [دومینیک راب] وزیر امور خارجه انگلیس اعلام شده بود.

او در آخر مطرح  کرد که نخست‌وزیر انگلیس، روز دوشنبه با وزرای ارشد دیدار می‌کند تا درباره وضعیت ایران صحبت کند و نشست امنیت ملی را روز سه‌شنبه تشکیل خواهد داد.

به گزارش ایسنا، واکنش سخنگوی دفتر نخست‌وزیری انگلیس در پی این مطرح می‌شود که رئیس جمهور آمریکا در پیامی توییتری، اظهاراتی تهدیدآمیز علیه ایران مطرح کرده و گفته بود: ایران با جسارت زیاد درباره حمله به منافع آمریکا سخن می‌گوید، اگر ایران به هر آمریکایی یا منافع آمریکایی حمله کند ۵۲ سایت ایرانی -به نمایندگی از ۵۲ گروگان آمریکایی که سال‌ها پیش توسط ایران گروگان گرفته شدند- هدف قرار می‌گیرند.

ترامپ در توییت خود ادعا کرده است اهدافی که برای حمله در نظر گرفته‌اند “بعضی به شدت سطح بالا و برای ایران و فرهنگ ایرانیان بسیار مهم هستند” و به گفته او حمله به آنها “به سرعت و با شدت” انجام می‌شود.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان  در تازه‌ترین واکنشش به این اظهارات رئیس جمهور آمریکا، بیان کرد: به عنوان یادآوری به کسانی که توهم آن را دارند که می‌توانند جرایم جنگی داعش را با هدف قرار دادن میراث فرهنگی‌مان تقلید کنند: در طول هزاران سال تاریخ، وحوشی آمده و به شهرهای ما تاخت و تاز کرده، بناهای یادبود ما را ویران کرده و کتابخانه‌های ما را سوزانده‌اند.

ظریف افزود: اکنون آنها کجا هستند؟ ما هنوز سر جای خود هستیم و سرافراز ایستاده‌ایم.

انتهای پیام

نظر دهید