تایوان: از سفر دوباره دالایی لاما استقبال می‌کنیم

تایوان: از سفر دوباره دالایی لاما استقبال می‌کنیم

وزارت امور خارجه تایوان امروز (دوشنبه) اعلام کرد، این کشور از سفر دالایی لاما، رهبر معنوی بودایی‌های تبت استقبال خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این سفر در صورت انجام خشم چین که همواره دالایی لاما را یک جدایی طلب خطرناک می‌داند به دنبال خواهد داشت.
دالایی لاما آخرین بار در ۲۰۰۹ به تایوان سفر کرد و تا کنون در دولت تسای اینگ ون که در سال ۲۰۱۹ به ریاست جمهوری تایوان رسید سفری به آنجا نداشته است.
دالایی لاما در پیام تولدی که از طریق ویدیو لینک به حامیانش در تایوان خواند، گفت تمایل دارد مجددا به تایوان سفر کند.
او در وبسایتش عنوان کرد: با تغییر سناریوی سیاسی ممکن است در آینده قادر باشم بار دیگر با شما در تایوان ملاقات کنم. من به وقوع آن امید دارم. هر اتفاقی که بیفتد من  به لحاظ معنوی با شما خواهم بود.
در همین حال جوآن ئو، سخنگوی وزارت امور خارجه تایوان عنوان کرد دولت وی هنوز درخواستی از جانب دالایی لاما برای سفر به این جزیره دریافت نکرده اما در صورت دریافت چنین درخواستی بر طبق قوانین مربوطه با آن رفتار خواهد کرد.
وی گفت، ما بر طبق اصل احترام دوجانبه و در زمانی که برای هر دو طرف مناسب باشد از آمدن مجدد دالایی لاما به تایوان به هدف اشاعه آموزه‌های بودیستی استقبال خواهیم کرد.
این در حالی است که پکن نظر مساعدی در خصوص رئیس جمهور تایوان ندارد و معتقد است که او می خواهد به دنبال استقلال رسمی تایوان از چین برود. تسای اینگ ون، رئیس جمهور تایوان گفته که از نظر او تایوان هم اکنون نیز یک کشور مستقل با نام رسمی جمهوری چین است.
دالایی لاما در سال ۱۹۵۹ برای زندگی در تبعید به هند فرار کرد. او در سال ۱۹۸۹ برنده جایزه صلح نوبل شد.
انتهای پیام

نظر دهید