اقدامات صورت گرفته در رزمایش مواسات استان از زبان امام جمعه بجنورد

حجت‌الاسلام والمسلمین ابوالقاسم یعقوبی، ‌در ادامه گفت: کارخانه‌ای در شهر فاروج مستقر است که مواد شوینده تولید می‌کرد، اما با شیوع کرونا تغییر مسیر داد و به تهیه الکل و مواد ضدعفونی‌کننده روی آورد و این مساله هم در راستای جهش تولید و نیز مبارزه با کرونا بود.

وی افزود: با توجه به اینکه در ادامه نیاز به الکل در استان بیشتر شد، با توجه به این که قزوین شهر صنعتی محسوب می‌شود با امام جمعه قزوین ‌رایزنی کردیم و به کمک سپاه پاسداران، چندین هزار لیتر مواد ضدعفونی کننده دریافت کردیم و در استان خراسان شمالی توزیع شد.
نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی درباره دیگر اقدامات انجام‌گرفته پیش از رزمایش مواسات در استان گفت: پس از جدی‌شدن موضوع رزمایش، قرارگاه‌های استان در شهرها راه‌اندازی و مسئولان از طریق ویدئوکنفرانس و جلسات حضوری در این رابطه توجیه ‌و ائمه جمعه به عنوان مسئولان قرارگاه‌های شهرستانی انتخاب شدند؛ همین امر سبب شد استقلال شخصیتی پیدا کنند و بتوانند ابتکار عمل را در شهرهای خود به دست بگیرند.
حجت‌الاسلام ‌یعقوبی درباره نقش ائمه جماعات در رزمایش مواسات گفت: چون مساجد تعطیل و از جمعیت خالی بود، زمینه مانور آنچنانی وجود نداشت اما امامان جماعت پل ارتباطی بین نیازمندان محله با قرارگاه رزمایش بودند و اطلاعات لازم را در اختیار رزمایش می‌گذاشتند.
وی افزود: یکی از اقدامات عملیاتی که در این راستا انجام شد، اعزام کاروان‌های کمک‌رسانی به شهرستان‌های هشتگانه استان بود. همچنین 13 آشپزخانه مهدوی در استان راه‌اندازی شد که غذای گرم تهیه می‌کردند و به محرومان می‌رساندند.
امام جمعه بجنورد افزود: در این رابطه هم‌چنین شماره حسابی اعلام شد تا مردم و خیران بتوانند در این کار خیر مشارکت کنند. ضمن اینکه لزومی نداشت که کمک‌ها از طرف ستاد رزمایش توزیع شود، بلکه مشورت می‌دادیم تا این کمک‌ها هدایت‌شده توزیع شود و به دست نیازمندان واقعی برسد، چرا که طبق آمارگیری ما 120 هزار نفر در استان ‌که تحت پوشش کمیته امداد امام(ره) و بهزیستی نبودند به واسطه شیوع کرونا و لطمه‌خوردن مشاغل، ‌نیازمند شده‌‌ بودند.
وی توضیح داد: برای شناسایی این افراد یک ساختار تعریف کردیم، به این صورت که کمیته‌ای تحت عنوان نیازشناسی و نیازمندشناسی تشکیل شد تا بفهمیم چه کسانی نیازمند هستند و ثانیاً چه نیازهایی دارند؟‌

انتهای پیام

نظر دهید