آمار حضور کارمندان و روسای ادارات در نماز جالب نیست

حجت‌الاسلام و المسلمین”حسن علیدادی سلیمانی” امروز در هفتمین اجلاس استانی نماز در کرمان با موضوع “نماز و مدرسه” اظهار کرد: در دین ما چند دستور درباره نماز وجود دارد که یک دستور خواندن نماز و وظیفه دینی است.

وی با اشاره به اینکه وظیفه دیگر اقامه نماز و محافظت از نماز دستور دیگر است، افزود: مداومت بر نماز و رعایت آداب نماز از دستورات دیگر است که آیات و روایات متعددی در این زمینه وجود دارد.

علیدادی سلیمانی با اشاره به اینکه در احوال بزرگان دین داریم که در هجوم مشکلات متعدد به نماز پناه می بردند، تصریح کرد: نماز و صبر دو کلید برای خروج از بحران هستند.

امام جمعه کرمان بیان کرد: نباید در روزهای سخت خود را باخت و باید بر خدا تکیه کرد و اگر در هر صحنه ای توکل به خدا باشد و خود را نبازید، حتما در آن صحنه پیروز هستید.

وی اظهار کرد: دستور کار در نماز خشوع به تمام معنا است و قرآن می فرماید”قد افلح المومنون، الذین هم فی صلاتهم خاشعون”. یکی از رکن های خشوع فقر در مقابل غنا و دیگری جهل در مقابل علم است.

علیدادی سلیمانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: کرمان استان پهناوری است و باید ببینیم وضعیت گسترش و اقامه نماز در استان چگونه است که این به فراهم کردن بسترها و تبیلغ مناسب برای نماز بستگی دارد و در این حوزه به شدت دجار ضعف هستیم.

نماینده ولی فقیه در استان کرمان بیان کرد: حدود 3500 مسجد در استان کرمان داریم که از این تعداد 1500 مسجد فعال است. حدود 2000 مسجد فقط به صورت فصلی (ماه محرم، رمضان و …) فعال هستند.

وی افزود: سرانه مسجد در استان کرمان قابل دفاع است اما فعال بودن مساجد قابل دفاع نیست که جایگاه آن در اقامه نماز است و باید بستر را فراهم و از آن استفاده کرد که در محور دوم مشکل جدی داریم.

علیدادی سلیمانی افزود: در کیفیت مساجد و محتوای آنها 70 محور موثر داریم که معدل کرمان در این زمینه نیز پایین است و در حضور کارمندان و روسای ادارات در نماز آمار جالبی وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه مسئولیت سنگینی در پیشگاه خداوند داریم، گفت: ستاد اقامه نماز باید از لحاظ کمی در افزایش تعداد نمازخانه ها بستر را فراهم کرده و در کیفیت‌بخشی به همه حوزه های نماز به شدت نیاز به کمک دارد.

امام جمعه کرمان تصریح کرد: به عنوان مسلمان همه در بحث نماز مسئول هستیم و از سوی دیگر مدیران به دلیل اینکه حوزه نفوذ دارند، می توانند کار کنند و باید همه فکر، امکانات، ظرفیت ها و اختیارات در کنار هم قرار بگیرد تا بتواند تحولی در نماز استان به وجود بیاورد.

وی افزود: اینکه هر مجموعه ای را که کار می کند، زیر سئوال ببریم، کار سختی نیست و انتقاد و سئوال کردن کار ساده ای در هر جایی است.

علیدادی سلیمانی بیان کرد: کیفیت و کمیت در اقامه نماز اشکال و ایراد دارد و نمی خواهیم هر کس این مشکل را به گردن دیگری بیندازد و باید دست به دست هم بدهیم تا نمودار این دو مورد در استان بالا برود و هر چه می توانیم به سوی نوجوانان و جوانان برویم.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر نماز خود در برابر نماز دیگران نیز مسئول هستیم.

انتهای پیام

نظر دهید